Atatürk'ün iki kez ziyaret ettiği okulda anma

SAMSUN'da bulunan 19 Mayıs Anadolu Lisesi öğrencileri, 1924 ve 1930 yıllarında geldiği kentte o zamanki adı Samsun Lisesi olan okullarını ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 78'inci yıl dönümünde yaptıkları '1938' şeklindeki koreografi ile andı.

11-11-2016 12:35

Haberler » EKONOMİ


Mustafa Kemal Atatürk, 24 Eylül 1924 ve 26 Kasım 1930 yıllarında geldiği Samsun'da iki kez o gün ismi Samsun Lisesi olan bugünkü 19 Mayıs Anadolu Lisesi'ni ziyaret etti. Atatrük, ziyaret sırasında tarih dersine girip öğrencilerle sohbet etti. Yine bu ziyaretlerde, Samsun'da görev yapan öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Toplantı sırasında "Öğretmenler Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz. Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür yüksek seciyeli nesiller ister. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir" sözünü dile getirdi.

Atatürk'ün iki kez ziyaret ettiği okulun bugünkü öğrencileri ise vefatının 78'inci yıl dönümünde onu özel bir koreografi ile andı. Öğrenci 150 öğrencinin bir kısmı siyah bir kısmı beyaz kıyafet giydi. Yan yana dizilen öğrenciler 10 Kasım 1938'de vefat eden Atatürk için yan yana dizilerek 1938 yazdı. Ancak 8 rakamının sonsuzluk anlamı taşıması için yan olarak yapıldı. Öğrenciler bir süre bu şekilde bekledi.  

Etiketler : Atatürk'ün - iki - kez - ziyaret - ettiği - okulda - anma -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1