iPhone vurgununa 10 yıl hapis cezası!

Foxconn'un eski bir üst düzey yöneticisi, binlerce iPhone'u kurnazca bir planla çalarak satmayı başardı. Öte yandan bu iPhone hırsızlığı, eski çalışanı hapse gönderebilir.

04-12-2016 13:49

Haberler » TEKNOLOJİ


Foxconn’un eski üst düzey yöneticilerinden biri, tam 1.56 milyon dolardeğerindeki Apple iPhoneakıllı telefonu çalıp sattı. Öte yandan kendisi için hikaye hiç de iyi bitmeyecek gibi gözüküyor.

5,700 çalıntı iPhone akıllı telefonu, 1.56 milyon dolara sattı!

Haberlere göre, test bölümünde çalışan Tsai, yetkilerini kullanarak sekiz çalışanına binlerce iPhone5 ve iPhone 5S akıllı telefonun imha edilmesi gerektiği talimatını verdi. Toplamda 1.56 milyon dolar değerindeki 5,700akıllı telefonu bu sayede çalmayı başaran eski yönetici, bu telefonları 2013-2014 yılları arasında Shenzhen’deki mağazalara sattı.

Dünyanın en büyük elektronik üreticisi olmasının yanı sıra, Apple’ın bir numaralıiPhone tedarikçisi olan Foxconn, bu yılın başlarında gerçekleştirdiği bir iç denetimde ortaya çıkan durum sonrasındaysa Tsai’yi Tayvan’a çağırmış ve yetkililere teslim etmiş. Sorguya çekilen eski yetkili ise kefaletle serbest bırakılmış. Şu anda emanete hıyanet suçundan en fazla 10 yıl süreyle hapsi istenilen Tsai, davasının sonuçlanmasını bekliyor.

Daha önce de 2014 yılında beş Foxconn çalışanın da tedarikçilerden toplamda 5 milyon dolar rüşvet alarak, ekipmanların güvenlik kontrollerinden geçmesini sağladığı ve ekipman satın aldığı ortaya çıkmıştı. Bu beş çalışanın yine emanete hıyanet suçlamasıyla yargılandığı ve geçtiğimiz ay, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı belirtiliyor.

Etiketler : iPhone - vurgununa - 10 - yıl - hapis - cezası! -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1